Windows Phone Dev Center nedir, nasıl kullanılır?

Windows Phone Dev Center, Microsoft’un Windows Phone geliştiricileri için sunduğu bir platformdur. Bu platformu kullanarak yazdığınız uygulamaları Windows Phone Store’a yükleyebilir, Store’da olan uygulamalarınızın analizini yapabilirsiniz. Yazımın sonunda Store’a nasıl uygulama yüklenir ve nasıl analiz yapılır sorularının cevaplarını bulmuş olacaksınız.

Adım adım, bir uygulama Store’a nasıl yüklenir görelim;

1. Dev Center’da giriş yapıp Dashboard’a girince aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz. Burada işlemde olan uygulamalarımızı ve hemen altında uygulamalarımızın ne kadar indirildiğini kolayca görebiliriz. Sol üstte bulunan Submit App‘e tıklayarak yeni bir uygulama yüklemeye başlayabiliriz.

1

2. Bu kısımda bizden uygulamamızın bilgilerini doldurmamız ve package( package nedir diyorsanız daha önceki yazımı okuyabilirsiniz: https://tanerutku.wordpress.com/2014/01/31/xap-file-nedir/ )’ı yüklememiz gerekiyor.

2

3. App info’yu düzenleyip kaydettikten sonra .xap dosyamızı yükleyebiliriz. Add new linkine tıkladıktan sonra yüklememiz gereken dosyamız, uygulamanın bulunduğu dizin/Assets/Bin/Release/ klasöründe bulunan .xap uzantılı dosyamızdır. Release klasörü boşsa uygulamayı release modda çalıştırmanız gerekmektedir.

3

.xap dosyası yüklendikten sonra store’da gözükecek olan açıklamayı, keywordslerinizi, uygulama iconunuzu ve uygulamanızın ekran görüntülerini yüklememiz gerekli.

4. Uygulamanızda herhangi bir reklam veya harita servisi kullanmayacaksanız yapmanız gerekenler bu kadar.

4

Uygulamanızda konum bilgisi kullanıyorsanız Map services kısmından id ve token almanız gerekli.

11

Kullanımı ise şu şekilde;

12

Review and Submit diyerek uygulama yükleme işlemimizi bitiriyoruz. 🙂

Windows Phone Dev Center hakkında değinmek istediğim bir diğer konu raporlar. Dev Center bizlere bazı raporlar sunmakta. Bu raporları inceleyerek uygulamanızı hangi ülkeden, hangi yaş aralığından, hangi cinsiyetten kullanıcılar indirmiş rahatlıkla bakıp analiz edebilirsiniz.Rapor dosyasında ulaşabileceğiniz bilgiler;

 • Satın alma tipi
 • Ülke
 • Dil
 • Yaş aralığı
 • Cinsiyet
 • Telefonun işletim sistemi
 • Telefonun üreticisi
 • Operator
 • İndirilme

5

Sağ alt köşedeki Export linkine tıkladığınız zaman detaylı şekilde hazırlanmış raporun exelde hazırlanmış halini indirmiş olacaksınız.

2

App downloads report

Crash count report

Crash count report

Reklamlar

One thought on “Windows Phone Dev Center nedir, nasıl kullanılır?

 1. Merhaba,
  Çok faydalandım. Sizinle iletişime geçerek WP uygulama geliştmeme hakkında, birkaç soru sormak isterim izniniz olursa. Email adresime dönüş yaparsanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s